TURKISH

Turkish Lessons

TURKİSH AS A SECOND LANGUAGE

After determining your knowledge of Turkish, our professional education consultants will analyze your language needs and will design an education program based on your needs and schedule, they have been doing this for the last 21 years. 1998 – 2012: NYS offers:

Programs are designed to meet your personal needs and objectives.
Experienced Native Speaking Teachers.
Teaching method which will be correct one for you and your learning style.
Communicative Method used in the teaching process.
Only Turkish is used in the classroom.
One on one, as well as group lessons.
You can take your lessons at our centers, at your office or on SKYPE wherever and whenever you decide.
Vocabulary and grammar are taughed in the context of real life situations. The clasroom study is reinforced with relevant reading and writing exercises, as wellas outside teaching activities.
We offer three seperate Turkish programs. Classes for University Students, Business Turkish, and Daily Conversation Classes.
Classes for University students: Will enable students to speak and communicate in Turkish at their Universities.They will be able to understand and speak Turkish while they are attending lectures, participating in class room discussions, asking and answering questions, making academic presentations, taking exams and writing term papers all in Turkish.
Business Turkish: İs organized for Businessmen who will be conducting Business with their Turkish partners, in Turkish. Turkish for Business will enable them to communicate with their colleagues at work, negotiaging businessdeals, writing business letters etc.Topics related to sales HR, Finance and other business will be covered as well.
Daily conversation classes: Will help our students to understand what is happening around themselves, in Turkish environment and will enable them to communicate with people in everyday living conditions.
Nys will be glad to teach Turkish: Whether you prefer to learn Turkish on Skype in a classroom privately or within a group with other students, a self-paced program at one of our language centres or at your office, or on skype.


English on Skype

İstediğiniz gün ve saatte Skype'ta Birebir Eğitim. Haftada 2, 3, 5 gün ve günde 20, 30, 40 ve 60 dakika olmak üzere seçeceğiniz sürede size uygun zamanlarda verdiğimiz bireysel eğitimdir

Online Eğitim (POE)

Pearson Online English ( POE) programını, NYS hizmet kalitesi ve ürün çeşitlendirmesi ile sizlere sunuyoruz. Baz Paket olarak POE’nin Öğretmenle Her Gün 7/24 Canlı Sınıf Dersleri + Sınırsız Online eğitim sunuyoruz. Başlangıç’tan Advanced seviyeyi de içine alan sizlere özel çözümler üreten BAZ Pakete ilaveten Sorularınıza Aynı Günde e malle Cevap, Silver, Gold ve Premium Paketlerimizi, kişiselleştirilmiş online İngilizce eğitim platformunda sizlere sunuyoruz.

HABER VE DUYURULAR

image name

AÖF Sınvalarınızda başarılar diliyoruz .

AÖF öğrencilerimize 13-14 Nisan Cumartesi ve Pazar günü saat 9:30 da gireceklere sınavlarında başarı dileriz.

POE3, POE6, POE12 Devamı

ÖĞRENCİ YORUMLARI

Yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, New York Studio Dil Okulları’nın uzman öğretmenleri, çalışanları, materyalleri ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. İngilizce dil eğitimimde önemli ilerleme kaydettim. New York Studio’yu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
YİĞİT GÜL İngilizce Bölümü
New York Studio Dil Okullarından almış olduğum IELTS sınavı hazırlık kursu sonrası girmiş olduğum sınavda hedeflediğim (General 6,5) puana ulaştım. Özverili ve konusunda uzman öğretmenlerine ve New York Studio’ya çok teşekkür ediyorum.
SERPİL CAN IELTS Hazırlık Mezunu
Mercedes iş görüşmesine yönelik yaptığım Almanca özel dersinden Hilal Hoca'dan çok memnun kaldım. Almancamı bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk toparlamama yardımcı oldu. Benim için güzel bir deneyim oldu. Öğretmenime ve kurumda bu eğitimi almama yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
SEDA ÜZÜM Almanca Mezunu

REFERANSLAR