TÜRKÇE

Son yıllarda gerek ülkemize yapılan göçler gerekse de global firmaların yabancı çalışan istihdam etmesi neticesinde Türkçe, oldukça rağbet gören bir dil olmuştur. Genel Türkçe, İş Türkçesi ve Üniversite Türkçe Sınavına Hazırlık gibi alanları olan Türkçenin öğrenilmesinde ve öğretilmesinde de birçok yol vardır. Genel bir tasnif yaptığımızda yabancı dil olarak Türkçenin aşağıdaki üç alanda dil öğrenen bireyin amaçlarına göre ayrıldığını söyleyebiliriz.


Genel Türkçe
Gündelik konuşma, yazışma, haberleşme ve genel anlamda hayatta karşılaşılan problemlerin çözümünde kullanılan kelime ve gramer kurallarının öğretildiği alandır. Bu alanda dört dil becerisi olan okuma, yazma, konuşma ve dinlemeye son derece önem verilmektedir. Seviyelere göre değişmekle beraber öncelikli amaç; öğrencinin her yönüyle kendini tanıtması ve anlatması, düzgün ve anlaşılır cümleler kurabilmesi, herhangi bir problemle karşılaştığında öğrendiklerini kullanarak üstesinden gelmesi, sosyal hayatta kolayca iletişim kurabilmesi, istediği bir alanda rahatça konuşabilmesi, arkadaşlarıyla aktivitelere katıldığında hiçbir problemle karşılaşmamasıdır. Tüm bunları yaparken Türkçeyi doğru kullanması ve yerinde kelimelerle akıcı bir şekilde konuşması oldukça önemlidir.
Genel Türkçe öğretiminde kullanılan ana kaynak İstanbul kitabıdır. İstanbul kitabında dört dil becerisine önem veren metinler, diyaloglar ve görseller mevcuttur. Bununla birlikte öğrenciyle diyalog yapılabilmesi ve gündelik hayatta karşımıza çıkan birçok sorunun (örneğin sağlık ve alışveriş) yerinde kelimeler seçilerek hazırlanması kitabın kullanışlılığını artırmaktadır. İkinci olarak, her ne kadar günlük konuşma önem arz etse de, mail yazma, dilekçe yazma ve resmi evrakları doldurma gibi hukuki alanlarla ilgili birçok alıştırma ve örnek de yapılmaktadır.
Gramer konusunda sadece kitaba bağlı kalınmamakta, öğretmenlerimizin hazırladığı alıştırma ve sınavlarla öğretilen konu her defasında pekiştirilmektedir. Dil bir kültür işi olduğundan dolayı, verilen birçok örneğin ve yapılan aktivitelerin kültürle bağdaşmasına ve sosyal hayatta karşılık bulmasına önem verilmektedir.

 

İş Türkçesi
Türkiye’ye çalışmak amacıyla gelen veya halihazırda çalışan bireylerin işe adaptasyon sürecinde ve çalışmakta olduğu sektörün terimleri dikkate alınarak hazırlanan programların hedefi; iş kolunda daha verimli olmak ve doğru bir şekilde Türkçe iletişimde bulunmaktır. Türkçe konuşan iş arkadaşlarıyla etkili iletişim, takım ruhuna katılma, ekip içerisinde ve müşterilerle uzman olduğu iş kolunda Türkçe anlaşma ve verimliliği artırmak en temel amaçlardır. Bununla beraber herhangi bir iş koluna ait terimlerin yanı sıra Genel Türkçe diye tabir ettiğimiz normal konuşma ve yazma dilinin öğrenilmesi de elzemdir.
İş Türkçesinin bir diğer amacı da, kurumsal firmalar arası yapılan Türkçe yazışmalarda Türkçe öğrenen bireye, öğrenmiş olduğu terimleri ve kelimeleri etkili bir şekilde kullandırmaktır. Bundan dolayı bir mailin nasıl yazılması gerektiği, hitap şekli, müşteri ile ilişkilerde nasıl bir üslup kullanılacağı ve Türkçe öğrenen bireyin nasıl hareket etmesi gerektiği de programın hedefleri arasındadır.

 

Üniversite Türkçe Sınavına Hazırlık
Türkiye’ye üniversite okumak için gelen yabancı uyruklu vatandaşların en büyük engellerinden birisi de Türkçe Yeterlilik Sınavlarıdır. Hemen hemen her üniversitenin kendisine ait bir yeterlilik sınavı vardır ve söz konusu yeterlilik sınavı hangi üniversitede yapılırsa yapılsın diğer üniversiteler yapılan sınavı tanımaktadır.
Bu programda öğrencinin seviyesi tespit edildikten sonra doğrudan sınava yönelik müfredat dikkate alınarak mümkün olan en kısa zamanda etkili ve verimli bir şekilde Türkçe öğretilerek yeterlilik sınavının geçilmesi ve üniversitede istenilen bölümün kazanılması hedeflenmektedir.
Yeterlilik sınavlarında okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin eşit şekilde gelişmesi ve bu doğrultuda disiplinli bir şekilde çalışılması, öğretmenlerin niteliği kadar üniversite adayı öğrencilerin azmine, bilgi birikimine ve çalışma alışkanlığına bağlıdır. Derslerde yardımcı materyallerle beraber yeterlilik sınavında karşılaşılabilecek soru tipleri, ipuçları, adayın nasıl davranması gerektiği ve dört dil becerisinde eşit gelişme ve tam uyum öncelik verdiğimiz hususlardır.

BİZ SİZİ ARAYALIM.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

İletişim Sayfası


Skype'ta Birebir Eğitim

Skype'ta Birebir Eğitim Haftada 2, 3, 5 gün boyunca 20, 30 ve 40 dakika süre ile size uygun zamanlar içerisinde verilen birebir eğitimdir.

Pearson On Line English

Pearson Online English ( POE) eğitim programını, NYS hizmet kalitesi ve standartlarında sunuyoruz. Pearson Online English (POE) İngilizce eğitim alanında, başlangıç seviyesinden Advanced seviyeye kadar çözüm sunan, online İngilizce eğitim platformudur.

Telefonda İngilizce

Telefonda ingilizce eğitimi size uygun zaman aralıklarında cep telefonunuz üzerinden sosyal mesajlaşma platformları ile birlikte yapılmaktadır.

HABER VE DUYURULAR

image name

Her gün İngilizce dersleri

Pearson Online English ( POE ) eğitim programını NYS hizmet kalitesi ve standartlarında size sunuyoruz. Cepten, bilgisayar ve tabletten erişerek İngilizceyi online olarak öğrenebilirsiniz.

POE3, POE6, POE12 Devamı

ÖĞRENCİ YORUMLARI

Yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, New York Studio Dil Okulları’nın uzman öğretmenleri, çalışanları, materyalleri ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. İngilizce dil eğitimimde önemli ilerleme kaydettim. New York Studio’yu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
YİĞİT GÜL İngilizce Bölümü
New York Studio Dil Okullarından almış olduğum IELTS sınavı hazırlık kursu sonrası girmiş olduğum sınavda hedeflediğim (General 6,5) puana ulaştım. Özverili ve konusunda uzman öğretmenlerine ve New York Studio’ya çok teşekkür ediyorum.
SERPİL CAN IELTS Hazırlık Mezunu
Mercedes iş görüşmesine yönelik yaptığım Almanca özel dersinden Hilal Hoca'dan çok memnun kaldım. Almancamı bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk toparlamama yardımcı oldu. Benim için güzel bir deneyim oldu. Öğretmenime ve kurumda bu eğitimi almama yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
SEDA ÜZÜM Almanca Mezunu

REFERANSLAR