TÜRKÇE

In NYS classes Students are encouraged to speak and communicate by using only Turkish. Our teaching Method is based on speaking and communicating in Turkish, as opposed to memorization of vocabulary and grammar. Vocabulary and grammar are taughed in the context of real life situations. The clasroom study is reinforced with relevant reading, writing exercises, and outside teaching activities.

 

NYS offers three separate Turkish language programs to our customers, Classes for University students will enable them to speak and communicate in Turkish. We prepare university students attending lectures at Turkish Universities; writing term papers, making academic presentations and taking exams.  Business classes enable students to Communicate with colleagues at work, wsiting business letters etc are covered here.  Daily conversation classes help students to , understand in Turkish what is happening  around you. 


Whether you prefer to learn Turkish in a classroom privately or within a group with other students, a self-paced program at one of our language centres, at your office or in the comfort of your home, NYS offers a program that’s right for you.

 

Personalized Private Instruction

Our professional education consultants will analyze your language needs and they will design an education program based on your needs.  Remember NYS offers:

Programs are designed to meet your personal objective.

Teaching method which will be correct one for you and your learning style.

World famous Communicative Method is used in the teaching process.

Only Turkish is used in the classroom.

One on one classes, as well as group lessons.

Teaching program will be designed to fit your schedule.  NYS offers a choice of Web based language learning programs that feature live online learning.
 

BİZ SİZİ ARAYALIM.

Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

İletişim Sayfası


Skype'ta Birebir Eğitim

Skype'ta Birebir Eğitim Haftada 2, 3, 5 gün boyunca 20, 30 ve 40 dakika süre ile size uygun zamanlar içerisinde verilen birebir eğitimdir.

Pearson On Line English

Pearson Online English ( POE) eğitim programını, NYS hizmet kalitesi ve standartlarında sunuyoruz. Pearson Online English (POE) İngilizce eğitim alanında, başlangıç seviyesinden Advanced seviyeye kadar çözüm sunan, online İngilizce eğitim platformudur.

Telefonda İngilizce

Telefonda ingilizce eğitimi size uygun zaman aralıklarında cep telefonunuz üzerinden sosyal mesajlaşma platformları ile birlikte yapılmaktadır.

HABER VE DUYURULAR

image name

Her gün İngilizce dersleri

Pearson Online English ( POE ) eğitim programını NYS hizmet kalitesi ve standartlarında size sunuyoruz. Cepten, bilgisayar ve tabletten erişerek İngilizceyi online olarak öğrenebilirsiniz.

POE3, POE6, POE12 Devamı

ÖĞRENCİ YORUMLARI

Yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, New York Studio Dil Okulları’nın uzman öğretmenleri, çalışanları, materyalleri ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. İngilizce dil eğitimimde önemli ilerleme kaydettim. New York Studio’yu herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
YİĞİT GÜL İngilizce Bölümü
New York Studio Dil Okullarından almış olduğum IELTS sınavı hazırlık kursu sonrası girmiş olduğum sınavda hedeflediğim (General 6,5) puana ulaştım. Özverili ve konusunda uzman öğretmenlerine ve New York Studio’ya çok teşekkür ediyorum.
SERPİL CAN IELTS Hazırlık Mezunu
Mercedes iş görüşmesine yönelik yaptığım Almanca özel dersinden Hilal Hoca'dan çok memnun kaldım. Almancamı bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk toparlamama yardımcı oldu. Benim için güzel bir deneyim oldu. Öğretmenime ve kurumda bu eğitimi almama yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
SEDA ÜZÜM Almanca Mezunu

REFERANSLAR